ESWC 2014 Pools Compositions

17.10.2014 - All news « ESWC 2014 PGW »

After months of qualifiers over the world, it is time for all ESWC 2014 Grand Final participants to know their opponents.

Thus, the Organizing Committee of Electronic Sports World Cup seeded all participants in different seeds groups depending on the game (Top, High, Medium and Challengers). Participant’s seed were decided according to their results in recent international competitions and national preliminaries.

Each pool is then randomly composed with one to two participants from each seeds groups, depending on the discipline. If a participant is drawn and his nationality is already represented in the pool, the participant is put aside while another participant was drawn, unless the number of participant with the same nationality is higher than the number of tournaments’ pool.

The draw of the pools for FIFA 15 and Just Dance 2015 will be made on October, Monday 20th.

Counter-Strike:Global Ofensive

(4 pools of 6 teams, two first teams qualified for playoff)

Seeds groups:

  • Top seed: Fnatic / Virtus.Pro / France #1 / Team Dignitas
  • High seed: NiP / France #2 / NaVi / iBUYPOWER
  • Medium seed: HellRaisers / Cloud9 / London Conspiracy / 3DMAX / Mousesports / Planetkeys Dynamics / Copenhagen Wolves / K1ck
  • Challenger seed: Pow / GPlay / Alien Tech / Team Kabum / Energy eSports / Mobi Team 3G E4US / GameGod Virtual Impact / Cipangu.GO

Pools composition:

Counter-Strike:GO Women

(2 pools of 4 teams, two first teams qualified for playoff)

Seeds groups:

  • Top seed: Bad Monkey Gaming / Team Alternate
  • High seed: Ubinited / 3DMAX
  • Challenger seed: France / Team Karma / ACES Ladies / myXMG

Pools composition:

Call of Duty : Ghosts

(4 pools of 4 teams, two first teams qualified for playoff)

Seeds groups:

  • Top seed: Evil Geniuses / EnvyUS / Epsilon / TCM Gaming
  • High seed: France #1 / JustUS / Mindfreak.Plantronics / BasiC eSports
  • Medium seed: France #2 / Killerfish Esport / Orbit / OverGaming
  • Challenger seed: eQ DLVR / Team Calidus / Mobi Team 3G TNT / Macbeth

Pools composition:

ShootMania Storm Elite

(2 pools of 5 teams, two first teams qualified for playoff)

Seeds groups:

  • Top seed: aAa / France #1
  • High seed: fm!eSports / Awsomniac
  • Medium seed: France #2 / Bad Monkey Gaming
  • Challenger seed: Critical Gaming / Coast Gaming / Team Carbon / dotpiXel e.V.

Pools composition:

TrackMania 2 Stadium

For TrackMania 2 Stadium all participants will play two Time Attack sessions to be seeded and placed in the double elimination bracket on November, Saturday 1st afternoon.